­

Potrošnja energije s IC-panelima u praksi

Pogledajte potrošnju energije kod klijenata s različitim tipovima objekata

Kuća, Miklavž na Dravskem polju

  • Vrsta objekta: Kuća
  • Ukupno m2: 125m2
  • Godište: 2023

Kuća, Šentvid pri Stični

  • Vrsta objekta: Stambena kuća
  • Ukupno m2: 195m2
  • Godište: oko 2000

Kuća, Šenčur

  • Vrsta objekta: Stambena kuća
  • Ukupno m2: 70m2
  • Godište: 1963

Mobilna kućica, Rovanjska

  • Vrsta objekta: Mobilna kućica
  • Ukupno m2: 36 m2m2
  • Godište: 2023

Potkrovlje, Zagreb

  • Vrsta objekta: Kuća
  • Ukupno m2: 85m2
  • Godište: 2010

Stambena kuća, Stična (Ivančna Gorica)

  • Vrsta objekta: Stambena kuća
  • Ukupno m2: 230m2
  • Godište: 2019

Montažna kuća, Grosuplje

  • Vrsta objekta: Stambena kuća
  • Ukupno m2: 120m2
  • Godište: 1980

Stambeni blok, Radenci

  • Vrsta objekta: Stambeni blok
  • Ukupno m2: Skupno 27 stanovanj, velikosti od 45 m² do 120 m²m2
  • Godište: 2020

Potkrovlje, Ivančna Gorica

  • Vrsta objekta: Stan u potkrovlju
  • Ukupno m2: 65m2
  • Godište: 1990

Montažna kuća, Zgornja Kungota

  • Vrsta objekta: Montažna kuća
  • Ukupno m2: 127m2
  • Godište: 2020

Što trebate znati o potrošnji s IC-panelima?

Vrlo je važno pravilno projektirati IC-grijanje jer samo na taj način osiguravamo optimalan rad s niskom potrošnjom. Uzimajući u obzir zakonitosti toplinskog zračenja, ispravne snage IC-panela, položaj instalacije, učinkovitost i kvalitetu samih IC-panela te preciznu regulaciju svakog prostora, možemo osigurati visoko učinkovito energetsko djelovanje IC-grijanja! Bitna karakteristika IC-panela je način prijenosa topline zračenjem - infracrvenim valovima. Ne smijemo zanemariti specifične osobine toplinskog zračenja, koje ne gubi energiju na grijanje zraka, već većinu topline izravno apsorbiraju površine i predmeti u dosegu IC-panela. Visoka energetska učinkovitost postiže se i zato što se toplina stvara izravno u prostoru, bez gubitaka u razvodima, peći ili dimnjaku; izuzetno precizna regulacija IR Sun (rad bez histereze) svakog prostora, trenutno prilagođavanje temperaturnim promjenama, minimalne temperaturne razlike između stropa i poda, što znači manje gubitaka toplog zraka pod stropom, te manje gubitaka pri prozračivanju zbog akumulirane topline u površinama. Zbog svih ovih razloga postižemo značajnu prednost nad centralnim konvekcijskim sustavima! U stvarnim uvjetima to znači da IC-paneli u prosjeku tijekom cijele sezone grijanja rade u današnjim dobro izoliranim kućama ili novogradnjama manje od 3 sata dnevno (uz pravilno dimenzioniranje potrebnih snaga), što znači samo 1/8 dana.

IC-grijanje, koje je pravilno projektirano, u gotovo svim situacijama je vrlo ekonomično, posebno kada uzmemo u obzir ukupne operativne troškove. Uštede mogu biti iznimne. Ako se trenutno grijete na struju s običnim radijatorima, uljem ili ukapljenim plinom, imate staru peć na prirodni plin, ne koristite sve stambene površine, tada ćete moći prepoloviti svoj godišnji račun za grijanje, a u nekim slučajevima uštede korisnika dosežu i do 60% prethodne potrošnje novca za grijanje. Također treba uzeti u obzir činjenicu da kod kvalitetnog IC-grijanja nema potrebe za servisima i održavanjem, te da je životni vijek između 30-40 godina. Ako kupujete novogradnju, vaše uštede mogu biti još veće, jer možete uštedjeti do 70% investicije u cijeli sustav grijanja i sve troškove održavanja drugih sustava. Sve to je izračunljiva činjenica kada gledamo ukupne troškove sustava grijanja, koji uključuju održavanje, izvanredne servise, potrošnju, životni vijek i investiciju.

Stručnjaci tvrtke Ekosen provode precizne energetske izračune vašeg objekta i na temelju tih podataka određuju optimalne snage IC-panela za svaki pojedini prostor. Potrošnja energije s Ekosen sustavom IC-grijanja u praksi je vrlo niska i može se izračunati. S pravilno određenim snagama IC-panela, oni će tijekom cijele sezone grijanja raditi u prosjeku samo do otprilike 3 sata dnevno u dobro i odlično izoliranim objektima i samo do otprilike 5 sati u manje učinkovito izoliranim objektima. Na temelju tih podataka možete jednostavno izračunati okvirnu potrošnju sustava. Na primjer, u stambenoj kući, dobro izoliranoj, koja prema našim izračunima treba ukupnu snagu od 7 kW, izračun potrošnje bi glasio: 7 kW x 3 sata/dan x 180 dana = 3780 kWh. *Cijena kilovatnog sata ovisi o odabranom dobavljaču, osim u slučaju instalirane solarne elektrane, gdje trošak grijanja može biti besplatan.

Zakoni naravno vrijede, ali moramo uzeti u obzir specifične zakonitosti toplinskog zračenja, dinamički aspekt prijenosa topline i gdje u prostoru mjerimo porast temperature. Tada je brzo jasno da u stvarnosti nije sve isto, iako zakoni vrijede.

Postavlja se pitanje je li za grijanje istog prostora potrebna ista količina energije, bez obzira na izvor grijanja? Što podrazumijevamo pod pojmovima "stvarno potrošena energija" i "teoretski potrošena energija"? Znamo li razlikovati?

Dakle, u teoriji uvijek trebamo istu energiju za podizanje iste tvari na istu temperaturu. Ali način na koji to radimo i kamo usmjeravamo energiju itekako utječe na količinu energije koju stvarno trošimo za podizanje temperature u prostoru. U praksi nije moguće usporediti čak ni iste energente, a kamoli različite sustave grijanja s aspekta potrošnje energije. To dokazuje i činjenica da korisnici IC-grijanja troše u prosjeku 40% do 60% manje energije od centralnih sustava i približno 30% manje od lokalnih električnih sustava. Ako usporedimo toplinsku udobnost, razlike su još veće.

Odgovor na ta pitanja ovisi o definiciji, i dat ćemo objašnjenje za sve.

Polazimo od osnova fizikalnih zakona. Za promjenu temperature bilo koje tvari moramo promijeniti količinu topline te tvari. Ako tvari dovodimo određenu količinu topline, promjena temperature ovisi o svojstvima tvari i količini topline. Dakle, izvor topline koji tvar prima nije važan, jer će promjena temperature uvijek biti ista. Ali ako se pitamo o temperaturi u prostoru, stvar postaje mnogo složenija, posebno u pogledu utjecaja izvora na količinu prenesene energije u taj prostor. Kada dodamo utjecaj na porast temperature i mjesto mjerenja, posebno ako dodamo varijablu osobe koja kaže kada joj je toplo, bez obzira na to što pokazuje termostat, stvar postaje još složenija.

Dakle, mijenja li se potrebna količina energije za podizanje na određenu temperaturu iste tvari? Odgovor je ne. Mijenja li se stvarno potrošena energija ako promijenimo način (izvor) dovoda energije u prostor gdje termostat regulira grijanje? Naravno.

Treba uzeti u obzir odnos između tijela koja primaju toplinu i mjesta gdje mjerimo temperaturu koja će isključiti izvor grijanja. Uzmimo za primjer kuglu tešku 100 kg, koju grijemo iznutra ili izvana. Kugla je u sobi u kojoj želimo imati temperaturu od 21 °C. Termostat isključuje grijanje kada zrak postigne 21 °C. Sada postavimo IC-zračilo u ovu sobu, koje grije površinu kugle i sobe, a zatim postavimo grijaće tijelo u sredinu kugle. Mjerimo potrošnju energije i promatramo događaje tijekom uobičajene godine. Brzo postaje jasno da će sustav s grijaćim tijelom u sredini kugle imati puno veću potrošnju energije i da će se soba često pregrijavati te da će kontrola temperature biti prilično otežana, jer grijač mora prvo zagrijati cijelu masu kugle, a tek će onda ona zagrijati sobu i često je pregrijavati. U prvom slučaju, soba s površinom kugle brzo će biti ravno toliko topla koliko treba. Također nema potrebe zagrijavati cijelu kuglu, već samo površinu, jer će nam tako biti jednako toplo. Pri grijanju je važno samo da površine imaju temperaturu gdje je toplinski tok idealan, što je na prosječnoj temperaturi od 21 °C, što uključuje sve oko nas, i zrak i predmete. Zato zimi zrak mora biti topliji kod običnog grijanja kako nas ne bi zebe, dok ljeti već na 21 °C možemo osjećati vrućinu ako su zidovi topliji. Dakle, toplinske potrebe sobe nisu se promijenile, promijenili smo samo način dovoda energije i time se sve promijenilo. Ovo je naravno vrlo karikiran primjer koji samo pokazuje da uvijek moramo uzeti u obzir stvarno stanje, a ne samo izračun gubitaka topline i njihovu zamjenu na bilo koji način.

Slične razlike, iako manje, događaju se kada usporedimo IC-grijanje i obično konvekcijsko grijanje. Zapitajmo se što grije topli zrak i koliko temperatura zraka utječe na ventilacijske i druge toplinske gubitke i što grije IC-panel i koliko je ovdje ventilacijskih i toplinskih gubitaka. Odmah vidimo velike razlike. Druga masa, druga količina mase, druge temperature u različitim dijelovima sobe i na kraju druga potrošnja energije pri istom termostatu koji isključuje grijanje pri istoj temperaturi. Čak i ako pričvrstimo panel na strop ili zid, nastaju mjerljive razlike u potrošnji energije.

Uzmite 2 kW peglu i prislonite je na vanjski zid usred zime ili 2 kW radijator ili IC-panel. Hoće li biti jednako toplo? Također, IC-paneli različito učinkovito zagrijavaju sobe ovisno o tome jesu li na zidu ili na stropu. Zašto? Zašto visokotemperaturni IC-grijači ne griju jednako učinkovito iste prostore kao niskotemperaturni? Dakle, način prijenosa energije bitan je za stvarnu potrošnju.

A što je s energentima? Ako se pitamo postoje li razlike kod istog sustava grijanja i iste učinkovitosti energenta, naravno da nema. Ali ako u ovom sustavu promijenimo samo mjesto radijatora, doći će do promjena u potrošnji energije. U stvarnosti, uvijek postoje razlike u učinkovitosti energije samog energenta. Uzmite suha i mokra drva i stvar će biti jasna. Dakle, ne možemo čak ni usporediti iste energente međusobno. A što je s pećima i mjestom gdje se nalazi peć? Je li svejedno ako je peć smještena u objektu ili 500 m dalje? Je li svejedno gdje su postavljene cijevi? Vjerujte da toplinska pumpa može biti skuplje rješenje od lož ulja ako je smještena 500 m od grijanog objekta.

Lokalno ili centralno grijanje? Centralno grijanje je vrlo rastrošno rješenje, posebno u prijelaznim razdobljima zbog gubitaka u sustavu i slabe reaktivnosti. Utjecaj ovisi i o načinu života. Opet nema usporedbe.

Često se postavlja pitanje je li riječ o zavaravanju kupaca kada se tvrdi da je IC-grijanje tako učinkovito i ekonomično, ali zbog prijenosa topline zračenjem i uzimanja u obzir pravilnog projektiranja IC-sustava grijanja dolazi do potpuno drugačije dinamike prijenosa topline i manjih gubitaka te time manje učestalih uključivanja IC-grijača. To je činjenica koja se pokazuje kod svih korisnika širom svijeta. Također su izrađene znanstvene studije koje dokazuju veću učinkovitost IC-grijanja u nadomještanju toplinskih gubitaka. Sve razloge je nemoguće ukratko opisati, jer se radi o složenom procesu, ali možemo sažeti ključne uzroke:

Specifična svojstva toplinskog zračenja, koja ne gube energiju na grijanje zraka, već većinu topline izravno apsorbiraju površine i predmeti u dosegu IC-panela. Zrak u prostoru se zagrijava posredno od zagrijanih površina.

Električna energija se gotovo 100% pretvara u toplinu koja zagrijava prostor. Posljedično, nema gubitaka kroz cijevne razvodnike, dimnjak, peć...

Minimalne temperaturne razlike između stropa i poda, što znači manje gubitaka toplog zraka pod stropom.

Pri prozračivanju dolazi do manjih gubitaka, jer se više topline pohranjuje u predmetima nego u zraku, pa se ta energija sporije gubi kada prozračujemo prostorije.

Sustav je zbog načina rada i postavljanja u prostor izuzetno reaktivan, što je posebno vidljivo u prijelaznim razdobljima ili povremenom korištenju prostorija.

Veći učinak izolacije zbog sušenja zidova. Činjenica je da vlažni zidovi u nekim slučajevima smanjuju učinak izolacije do 40%.

Svaka prostorija je individualno upravljana putem napredne IC SUN regulacije, tako da u svakom prostoru trošimo samo onoliko energije koliko je potrebno, dakle bez prekomjerne topline ili njenog nedostatka.

Većinom se IC-panele postavlja na strop, jer se na taj način zračna toplina najravnomjernije rasprši u prostoru, jednako kao svjetlost kada se upali svjetiljka na stropu. S postavljanjem na strop, podovi su topliji jer zračna toplina izravno doseže podne površine. Budući da IC-paneli Ekosen emitiraju zračnu toplinu pod širokim kutom, ona se akumulira i u zidovima i drugim predmetima, tako da je toplina vrlo ravnomjerno raspoređena. Prostor djeluje kao niskotemperaturni radijator.

Obično je kod stropne montaže i udaljenost između stropa i poda kraća nego između susjednih zidova. Kod zidne montaže teže je osigurati odgovarajući položaj IC-panela, jer je potrebno odmaknuti namještaj, stolove itd. Najvažnije kod zidne montaže je da IC-panel ne smije biti okrenut izravno prema staklenim površinama, jer tako nastaju veći toplinski gubici kroz prozor.

U praksi se može pokazati da je u određenim situacijama zidna montaža IC-panela prikladnija i ekonomičnija, stoga je potreban savjet ili pregled objekta od strane specijalista za IC-grijanje koji može savjetovati idealno postavljanje IC-panela. U slučaju da su IC-paneli montirani na zidovima, troškovi grijanja mogu biti veći, ali također može biti da nema primjetnih razlika ako se odabere odgovarajuće postavljanje.

Da. Kao što je već spomenuto, u većini situacija IC-grijanje je vrlo ekonomično, ali postoje određeni specifični faktori ili vrste objekata gdje IC-grijanje zbog svog načina rada nije najsvrsishodnije ili najučinkovitije. Stoga je potrebno prije kupnje konzultirati se sa stručnjacima za IC-grijanje koji će pravilno projektirati i dati odgovarajuće mišljenje. Stambeni objekti izgrađeni uglavnom od kamena ili pune opeke bez dodatne izolacije, s podnim oblogama od keramike ili kamena ispod kojih nema izolacije, predstavljaju veći izazov u postizanju odgovarajuće učinkovitosti IC-grijanja. Takvi objekti često pokazuju visoku razinu kapilarne vlage u zidovima ili podovima. Iako se IC-paneli mogu vrlo učinkovito koristiti za uklanjanje ove vlage, treba uzeti u obzir da u takvim objektima i dalje postoji stalan vanjski dotok vlage u zidove. Iako IC-paneli smanjuju vlagu u zidovima, njihovo djelovanje pri sušenju vlažnih zidova s neprekidnim dotokom vanjske vlage povećava potrošnju energije potrebne za održavanje željene temperature u prostoru.

Apsolutno! Sa sigurnošću možemo tvrditi da s IC-grijanjem Ekosen postižemo ugodnije temperature u prostoru i to s manjom potrošnjom energije nego kod konvekcijskog načina grijanja. U zatvorenim prostorima, poput stambenih prostorija, ravnomjerno se zagrijavaju sve površine (podovi, zidovi, ...), koje zatim emitiraju toplinu i ugodno zagrijavaju zrak. Većina ljudi vjeruje da je osjećaj topline ovisan o toplini zraka, što je pogrešno, jer toplinska udobnost ovisi o nizu faktora, među kojima su ključni prosječna temperatura okoline i prisutnost strujanja zraka. Primjer: Skijaši i planinari ne smrzavaju se čak ni kada su okruženi hladnim zrakom. Razlog tome je što su izloženi toplinskim IC-valovima koji dolaze izravno od sunca (sunčeva toplina) i okoline koja može učinkovito reflektirati te zrake (snijeg, kamen, zemlja ...). Sa sigurnošću možemo tvrditi da s IC-grijanjem možemo stvoriti savršenu toplinsku udobnost, tj. odgovarajuću temperaturu zraka i okoline, bez obzira na zahtjevnost uvjeta.

Naravno. IC-grijanje se može bez problema koristiti kao samostalni izvor osnovnog grijanja. Kod novogradnji potrebno je osigurati obnovljivi izvor energije, poput solarne elektrane. Na temelju našeg dugogodišnjeg iskustva, utvrdili smo da IC-paneli osiguravaju iznimno učinkovito i ekonomično grijanje, što potvrđuju brojni zadovoljni korisnici kako u Sloveniji, tako i u inozemstvu. Iako određena struka nije dovoljno proučila rad IC-panela i još ne prihvaća činjenice na kojima se temelji njihova učinkovitost, naši su klijenti oduševljeni rezultatima. Sve više ljudi odlučuje se za IC grijanje, jer djeluje iznimno učinkovito, s visokim uštedama, posebno uzimajući u obzir ukupne operativne troškove.

ikona

Zakonitosti IC-grijanja

Za najveću energetsku učinkovitost i uštede do 50%, važno je poznavanje zakonitosti IC-grijanja.

Odgovarajuća snaga IC-panela

Potrebni su precizni energetski izračuni i određivanje prave snage IC-panela za svaki pojedini prostor. Pravilna snaga IC-panela važna je jer na taj način osiguravamo optimalan rad i nisku potrošnju.

Precizna regulacija

IR Sun regulacija je dizajnirana za IC-grijanje, stoga precizno mjeri, kontrolira i optimizira potrošnju instaliranih IC-panela u prostoru. To je jedina regulacija na tržištu koja može prilagoditi zračnu snagu IC-panela...

Ispravna upotreba

IC-grijanje treba koristiti pravilno, što znači da treba održavati konstantnu temperaturu, ne grijati susjedne prostorije otvaranjem vrata, a prozračivanje treba biti kratkotrajno i intenzivno.

Stručno savjetovanje

Dobro poznavanje IC-tehnologije omogućuje odgovarajući cjelovit pristup i izradu energetskih izračuna uzimajući u obzir sve specifične faktore IC-grijanja.

Pravilna montaža

Veliku važnost ima pravilno postavljanje IC-panela u prostoru. Za najveću učinkovitost najbolje je da su IC-paneli postavljeni na sredini stropa u svim prostorijama objekta, jer se na taj način međusobno podržavaju.

Korištenje visokokvalitetnih materijala

Ugrađeni materijali moraju biti visokokvalitetni i osiguravati najveću učinkovitost rada, što znači manju potrošnju energije i bolju raspršenost topline u prostoru.

Napredni sustav IC-grijanja Ekosen:

Kako funkcionira?

Sustav IC-grijanja Ekosen uključuje vrhunsku tehnologiju i zbog posebnog dizajna IC-panela i korištenja najučinkovitijih ugrađenih materijala postiže najnižu potrošnju pri IC-grijanju. S jedinstvenom regulacijom - IR SUN, koja jedina na tržištu omogućuje prilagodbu zračne snage IC-panela, dodatno poboljšavamo rad i postižemo do 25% nižu potrošnju energije u usporedbi s usporedivim proizvodima IC-grijanja na tržištu, što predstavlja izvanredan napredak u učinkovitosti sustava grijanja.

do 50%

niža potrošnja u usporedbi s klasičnim sustavima grijanja

do 25%

niža potrošnja u usporedbi s ostalim IC-grijanim sustavima

Kontaktirajte nas za više informacija i izračun

Želite saznati više o IC-grijanju i o visini investicije u IC sustav grijanja?
Naši stručnjaci su vam rado na raspolaganju.

Kontaktirajte nas
IC-grijanje

Može li potrošnja s IC-panelima biti visoka?

Potrošnja s IC-panelima je uglavnom jedna od najnižih u usporedbi s drugim sustavima grijanja, ali je vrlo ovisna o pridržavanju zakonitosti i specifičnih svojstava na koja moramo paziti pri projektiranju IC-sustava. S pogrešnom ugradnjom IC-panela i lošom kvalitetom proizvoda dolazi do nepravilnog rada, koncentrirane zračne topline, visoke potrošnje i nepostizanja željene toplinske udobnosti u prostoru.

icon

Preniska snaga IC-panela

Preniska snaga može značajno povećati potrošnju električne energije, jer IC-panel ne može učinkovito i brzo zagrijati površine u prostoru koje bi zatim vraćale toplinu u prostor i zagrijavale zrak. Treba biti svjestan da za optimalan rad IC-paneli trebaju raditi u prosjeku samo 2 do 5 sati dnevno pri održavanju konstantne temperature.

icon

Neodgovarajući termostati

Većina termostata na tržištu nije prilagođena IC-sustavima grijanja, jer rade na osnovi histereze, što znači da reguliraju temperaturu s oscilacijama od 1 °C. Optimalno je da termostat radi s neprekidnim prilagođavanjem zračne snage IC-panela, kao što to radi naš IR Sun WiFi regulator.

icon

Nekvalitetni IC-paneli

Velika većina IC-panela na tržištu nije dizajnirana za glavno grijanje objekata i čestu upotrebu, pa su ugrađeni materijali najniže kvalitete s najnižom učinkovitošću i upitnom sigurnosnom zaštitom. Materijali niže kvalitete s godinama gube svoju učinkovitost.

icon

Nepravilna instalacija i uporaba

Zbog pogrešnih položaja IC-panela, koji ne uspijevaju ravnomjerno pokriti cijeli prostor, raspodjela topline može biti neučinkovita i stoga potrošnja viša. Također je važno pravilno koristiti regulaciju i održavati konstantne temperature pri glavnom grijanju.

Provjeri sva mišljenja

4,9 100 Mišljenja

Za sportaše je vrijeme vrlo važno. S IR panelima samo unesem temperaturu i kuća se zagrije.

— Marcus Tavares

bivši profesionalni nogometaš

4,9 100 Mišljenja

Trošak potrošnje električne energije smanjio se za najmanje 40 % zahvaljujući Ekosenovim IR panelima.

— Tina Prah

zadovoljna korisnica